Nasze Przedszkole niezmiennie już od pięćdziesięciu lat mieści się przy ul. Bednarskiej na gdańskim Starym Mieście, w cieniu Wielkiego Młyna i kościoła św. Katarzyny. Choć trudno w to uwierzyć, to nasi najstarsi podopieczni sami są już dziadkami.

Półwiecze opieki nad kolejnymi pokoleniami małych Polaków i to w tak doświadczonym przez historię miejscu, zobowiązuje do podtrzymywania oraz rozwijania wartości i tradycji.

Młodzi gdańszczanie w swoim – o przepraszam, naszym – przedszkolu, od zawsze uczyli się, że rodzina i drugi człowiek jest wartością. Na ich radosną, prostą i jakże szczerą wrażliwość tłumaczymy: Święto Babci i Dziadka, Święto Rodziny, Święto Taty i Mamy. Opowiadane przez dziadków, rodziców i nauczycieli historie o tradycjach i zwyczajach wciąż pozostają niepowtarzalnym sposobem na edukację naszych przedszkolaków. Szkoda, że nie może zagrać Państwu teraz nasza orkiestra! Jak ona pięknie gra!

Od 21 czerwca 2006 roku cieszymy się swoją patronką, Panienką z okienka, która jest upamiętnieniem chyba jednej z najbardziej kojarzących się z Gdańskiem postaci literackich. Dzięki niej przedszkole jest z pewnością najbardziej gdańskim z gdańskich przedszkoli.

W czerwcowe, ciepłe popołudnie, do Dworu Artusa przybyli zaproszeni goście i zajrzało słońce. Rozbrzmiewała XVII-wieczna muzyka, śpiew dzieci i roztańczyła się Gdańska Sala Mieszczańska. Najstarsze przedszkolaki, absolwenci i nauczycielki odegrali prawdziwy musical.

Dziś już wiemy, że dzięki Panience z okienka dzieci w swoim przedszkolu nabywają umiejętności niezbędnych w dalszej edukacji, nic nie tracąc z dziecięcej radości bajkowego świata. To tak, jakby zaprzyjaźniały się z dziewczynką z sąsiedztwa. Z pasją poznają historię, kulturę i współczesność miasta, w którym mieszkają. Wierzymy, że wyposażmy je w przeżycia, które będą najlepszym posagiem na dorosłe, piękne, mądre i odpowiedzialne życie.

Ewa Słomińska

 

Ewa Słomińska jest dyrektorem Przedszkola 27 im. Panienki z okienka już od …. całe zawodowe życie przepracowała z dziećmi.