» » Obchody Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka

Obchody Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka

Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz i Prezes Zarządu Trójmiejskiego Oddziału Polskiego Komitetu Światowej Organizacji Wychowania Przedszkolnego (OMEP) Ewa Słomińska
zapraszają na
gdańskie obchody Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka

PANORAMA GDAŃSKA – MIASTO NIEWIDZIALNE
wolność – kultura – miłość – rodzina – sztuka – przyszłość

zaproszenie

W programie przewidziano projekcję filmu, będącego zapisem wizji miasta w pracach plastycznych wykonanych na szybach przez Przedszkolaków z 32. gdańskich przedszkoli publicznych i niepublicznych, połączoną z debatą teoretyków i praktyków wczesnej edukacji.

Organizatorzy proszą o potwierdzenie udziału w bezpłatnym wydarzeniu, przesyłając imię i nazwisko oraz nazwę reprezentowanej instytucji/organizacji na adres email: wrs@gdansk.gda.pl do dnia 23.09.

W debacie udział wezmą:

• prof. dr. hab. Dorota Klus-Stańska – kierownik Zakładu Badań nad Dzieciństwem i Szkołą (Uniwersytet Gdański),
  • dr Nektarios Stellakis – szef Europejskiego Komitetu Światowej Organizacji Wychowania Przedszkolnego OMEP, profesor Department of Educational Sciences and Early Childhood Education(University of Patras, Grecja),
  • dr Ewa Lewandowska – (Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie),
  • Anna Wróbel – Prezes Zarządu Krajowego OMEP Polska,
  • Ewa Słomińska – Prezes Oddziału OMEP Trójmiasto, doradca metodyczny OKUN, dyrektor przedszkola 'Panienka z Okienka’ – www.przedszkolebednarska.com.pl,
  • a także praktycy wychowania przedszkolnego z gdańskich przedszkoli.

Debatę poprowadzi pedagog wczesnoszkolny, p.o. dyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego Piotr Kowalczuk.

Jak podkreśla Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz – Wspólnym świętowaniem Dnia Przedszkolaka, chcemy zwrócić uwagę, gdańskiej społeczności, na znaczenie edukacji przedszkolnej w rozwoju i wychowaniu dziecka. Pobyt małych gdańszczan w przedszkolu nie jest tylko sposobem spędzania przez nie wolnego czasu, ale okresem nabywania ważnych doświadczeń społecznych i emocjonalnych oraz rozwoju poznawczego. Dajmy dzieciom możliwość czerpania radości z bycia przedszkolakiem i twórzmy wspólnie warunki, aby każdy mały gdańszczanin mógł zostać przedszkolakiem. Niech 25 września 2014 roku będzie w naszych przedszkolach dniem wyjątkowym, świątecznym, pełnym entuzjazmu dla idei wychowania przedszkolnego w nowoczesnym Gdańsku.

– Każde przedszkole świętuje ten ważny dzień na swój sposób. Jednak pierwszy raz udało się zaprosić do wspólnego świętowania dzieci i pracowników z 32. gdańskich przedszkoli publicznych i niepublicznych. Najmłodsi gdańszczanie wykonali na oknach sal swojego przedszkola pracę przedstawiającej panoramę Gdańska, jako wyobrażonego przez dzieci „miasta niewidzialnego”. Prace te zostały sfilmowane przez artystów i tworzą niezwykły film – informuje Ewa Słomińska, koordynatorka gdańskiego świętowania. Musicie go koniecznie zobaczyć 25.09. w Dworze Artusa – dodaje Słomińska.